امر به معروف و نهی از منکر

ممکن است شیوه ما صحیح نبوده که اثر نکرده است. چون امر به معروف و نهى از منکر شرایط و اصولى دارد و با هر منکر باید به گونه‏اى متناسب برخورد کرد؛ گاهى گرد و غبار روى لباس شما مى‏نشیند و گاهى دوده. غبار با ضربه محکمى که بر لباس مى‏زنید برطرف مى‏شود، امّا اگر همین ضربه را به دوده بزنید، هم دستتان سیاه مى‏شود و هم دوده به لباس فرو مى‏رود. برطرف کردن دوده با فوت است و برطرف کردن غبار با ضربه. پس هر منکرى را باید به گونه‏اى خاص برطرف کرد. چنانکه قرآن مى‏فرماید: هر خانه‏اى را باید از راهش وارد شد. 

«واتوا البیوت من أبوابها»

(سوره بقره، آیه 189)

• اگر شخص دیگرى با بیان بهترى بگوید اثر مى‏کند، از او بخواهید که این کار را انجام دهد. هنگامى که خداوند به حضرت موسى دستور داد نزد فرعون برود و او را ارشاد کند، موسى علیه السلام از خداوند خواست که برادرش هارون که بیان بهترى دارد را همراه او بفرستد.

«و أخى هارون هو أفصحُ منّى لِساناً فَارسله مَعى»

(سوره قصص، آیه 34) 

• گاهى با یکبار اثر نمى‏کند، امّا با تکرار اثر مى‏کند، آن هم با بیان‏هاى گوناگون. چنانکه چوب سخت با یک ضربه تبر شکسته نمى‏شود، تکرار لازم است. قرآن مى‏فرماید: ما مطالب خود را در قالب‏هاى گوناگون بیان کردیم تا شاید اثر کند.

«لقد صَرّفنا فى هذا القرآن»

( سوره اسراء، آیه 41) 

• براى بازداشتن مردم از فساد باید راه‏هاى حلال را به روى آنان باز کرد. حضرت لوط علیه السلام هنگامى که دید مردم به مهمانانش، سوء قصد دارند فرمود: من حاضرم دخترانم را به ازدواج شما در آوردم تا شما دست از مهمانان من بردارید. من راه حلال را براى شما باز مى‏کنم تا شما به گناه گرفتار نشوید.

«هؤلاء بَناتى هُنّ أطهرلکم فاتّقوا اللّه و لا تخزونى فى ضَیفى»

(سوره هود، آیه 78)

• دومین شرط امر به معروف و نهی از منکر این است احتمال بدهید امر ونهی تاثیر داشته باشد ولی اگر بداند اثر نمی کند واجب نیست. اگر طبق این شرط عمل کردید پیش خدا ماجور هستید و اجر عظیم خواهید برد

(توضیح المسائل مراجع م:2791)

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

طراحی داخلی و دکوراسیون منزل نگین تک Andrea قيمت قفل هوشمند لاغری و کاهش و زن و حل مشکل چاقی قیمت تیرآهن تعمیرگاه و لوازم جانبی تلفن همراه فونیکس درس سلام سایت خبری فیلم - سریال و آهنگ آکادموزیک